Windows RT werd paar jaar geleden op de schop genomen. Het was een besturingssysteem dat met de Surface meekwam en gebruikers uitsluitend apps uit de Windows Store lieten downloaden. Omdat het OS voor flink wat kritiek zorgde, verdween het in de prullenmand. Toch komt de computerfabrikant met een gelijkaardig initiatief: Windows 10 S.
Windows 10 S is een versie die voornamelijk bedoeld wordt voor educatieve doeleinden en voor mensen die hun computer voornamelijk gebruiken als tekstverwerker. De Microsoft Surface Laptop komt met de 10 S. Als gebruikers ervan nieuwe programma’s willen toevoegen, zal dat via de Windows Store moeten gebeuren.
Al zit daar wel meteen een addertje onder het gras. De standaardbrowser blijf het door Microsoft ontwikkelde Edge. Andere browsers zijn wel te downloaden, maar bij het openen van links uit andere apps, zal Edge deze altijd weergeven. Voorlopig zitten de populaire internetbrowsers Mozilla en Google nog niet in de store. Het is ook nog niet duidelijk of deze plannen hebben om ze ooit via die weg beschikbaar te maken.
Windows Pro
Wie een Surface Tablet koopt krijgt Windows 10 S dus meegeleverd. Dat betekent echter helemaal niet dat je dit hoeft te gebruiken. Nog tot 31 december kan je het OS gratis laten omschakelen naar Windows 10 Pro. Daarna betaal je 49 dollar voor een upgrade.